انسان شناسیپای درس استاددرس اولشناخت

نوع نگاه ما ضامن شناخت ماست

تأثیر نوع نگاه بر زندگی

با یک لحظه تأمل، به افراد دور­ و ­­بر خود نگاه کنید. می­‌بینید که هر کدام عقاید و تفکرات مخصوص به خودشان را دارند. و آنچه زندگی این افراد را از هم متمایز می‌­کند، نوع نگاهی است که هر کدام به خود، زندگی، جهان و دیگران دارند. برای یک نفر، پیشرفت تحصیلی و شغلی مهم است. دیگری مدام به سر و وضع ظاهر، لباس و وسایلش اهمیت می­‌دهد. یکی دغدغه سیاسی و اجتماعی دارد و اولویت شخص دیگری رسیدن به امورات مذهبیست. یکی کنجکاوانه در زندگی دیگران سرک می­‌کشد و برای فردی دیگر، اصلاً زندگی مفهوم و معنای خاصی ندارد.

در واقع ما بر مبنای نوع نگاهی که داریم و به روشی که خودمان را معنا می‌­کنیم، به زندگی­‌مان شکل می­‌دهیم. و سبک‌زندگی خود را تعریف می­‌کنیم. شاید این مسئله در ابتدا خیلی بدیهی به نظر برسد، اما در واقع یکی از اساسی­‌ترین و تعیین‌کننده­‌ترین موضوعاتی است که در کل عمرمان با آن روبرو هستیم.

با کمی دقیق شدن در احوال روزمره­ خود می‌­بینیم که ما طبق تفسیری که از خودمان داریم، محل زندگی­‌مان را مشخص می­‌کنیم؛ تصمیم می­‌گیریم که چه شغلی داشته باشیم یا به چه کسب و کاری اصلاً وارد نشویم؛ با چه کسانی معاشرت کنیم؛ چطور فیلم­‌هایی را نگاه کنیم یا به چه موسیقی گوش دهیم؛ در برخورد با دیگران چه رفتاری داشته باشیم و… اصلاً اینکه هدف ما وسیلۀ رسیدن به آن را توجیه بکند یا نه، و هزاران موضوع دیگری که تفاوت دیدگاه‌­های شرقی و غربی را تشکیل می­‌دهند، همه و همه به نوع نگاه ما برمی­‌گردند. در واقع ما خواسته یا ناخواسته، تمامی افکار، رفتار، انتخاب‌­ها و ارتباط­‎‌های خود را بر طبق برداشت و تعریفی که از خودمان داریم تنظیم می‌کنیم. برداشتی که تعیین‌کنندۀ نوع نگاه ما به زندگی است.

دسترسی شما محدود است

جهت مشاهده ادامه مقاله لطفا عضو شوید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا