مدرسه انسان شناسی منتظر

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

صفحه نخست » دعای دویست‌ و چهل‌ و چهار – در روز پنجشنبه

اشتراک گذاری مقاله

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند بخشندۀ مهربان

الْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِى أَذْهَبَ اللَّيْلَ مُظْلِماً بِقُدْرَتِهِ، وَجَاءَ بِالنَّهَارِ مُبْصِـراً بِرَحْمَتِهِ، وَكَسَانِی ضِياءَہُ، وَ اٰتٰانیٖ فیٖ نِعْمَتَهُ.

سپاس خدای را که شب تاریک را باقدرت خود برد و روز روشن را به رحمتش آورد و لباس پرفروغ آن را درحالی‌که قرین نعمتش بودم بر تن من کرد.

اَللّٰهُمَّ فَكَمٰا أَبْقَيْتَنِى لَهُ فَأَبْقِنِى لِأَمْثالِهِ، وَصَلِّ عَلَی النَّبِيِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ، وَلاٰ تَفْجَعْنِي فِيهِ وَ فیٖ غَیْرِہِ مِنَ اللَّيالِی وَالْأَيَّامِ بِارْتِكَابِ الْمَحَارِمِ، وَاكْتِسَابِ الْمَآثِمِ، وَارْزُقْنِى خَیْرَہُ، وَخَیْرَ مٰا فِيهِ، وَخَیْرَ مٰا بَعْدَہُ، وَاصْـرِفْ عَنِّى شَـرَّہُ، وَشَـرَّ مٰا فِيهِ، وَشَـرَّ مٰا بَعْدَہُ.

خداوندا همچنان که مرا برای این روز نگاه داشتی برای امثال آن نیز پابرجا بدار و بر پیامبـر اسلام محمّد و خاندان او درود فرست و مرا در این روز و شب‌ها و روزهای دیگر به فاجعۀ انجام گناهان مبتلا مساز، خیر این روز و خیر آنچه در آن است و خیر بعد از این روز را روزی‌ام گردان و شـرّ این روز و شـرّ آنچه در آن است و شـرّ پس از آن را از من بازدار.

اَللّٰهُمَّ إِنِّی بِذِمَّةِ الْإِسْلاٰمِ أَتَوَسَّلُ إِلَيْكَ، وَبِحُرْمَةِ الْقُرْآنِ أَعْتَمِدُ عَلَيْكَ، وَبِـمُحَمَّدٍ الْمُصْطَفىٰ صَلَّی اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ أَسْتَشْفِعُ لَدَيْكَ، فَاعْرِفِ اللّٰهُمَّ ذِمَّتِىَ الَّتِى رَجَوْتُ بِهٰا قَضَاءَ حَاجَتِى يٰا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.

خداوندا من با گردن نهادن به دین اسلام به‌سوی تو متوسل می‌شوم و با حرمت نهادن به قرآن بر تو اعتماد می‌کنم و به دوستی محمّد، بنده برگزیده‌ات که (درود خدا بر او و خاندانش باد) نزد تو به شفاعت می‌طلبم؛ پس خدایا پیمانی که روا شدن حاجتم را به آن امید بسته‌ام بپذیر، ای مهربان‌ترین مهربانان!

اَللّٰهُمَّ اقْضِ لیٖ‌ فِی الْخَمِيسِ خَمْساً، لاٰيَتَّسِعُ لَهٰا إِلّٰا كَرَمُكَ، وَلاٰ يُطِيقُهٰا إِلّٰا نِعَمُكَ: سَلَامَةً أَقْوىٰ بِهٰا عَلیٰ طَاعَتِكَ، وَعِبادَةً أَسْتَحِقُّ بِهٰا جَزِيلَ مَثُوبَتِكَ، وَسَعَةً فِی الْحَالِ مِنَ الرِّزْقِ الْحَلَالِ، وَأَن تُؤْمِنَنِى فیٖ مَوَاقِفِ الْخَوْفِ بِأَمْنِكَ، وَتَجْعَلَنِى مِنْ طَوَارِقِ الْهُمُومِ وَالْغُمُومِ فیٖ حِصْنِكَ، وَصَلِّ عَلَیٰ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ، وَاجْعَلْ تَوَسُّلِی بِهِ شَافِعاً يَوْمَ الْقِيامَةِ نَافِعاً، إِنَّكَ أَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ.

خداوندا در روز پنجشنبه پنج حاجت مرا برآور که آن‌ها را جز کرم تو گنجایش و جز نعمت‌های تو طاقت ندارد: سلامتی که با آن برای انجام طاعتت نیرو گیرم و عبادتی که با آن سزاوار پاداش فراوان تو گردم و گشایشی در حال من با روزی حلال و اینکه به من با امان خویش در هنگامه‌های ترس امنیت دهی و از هر غم و اندوه کوبنده در دژ استوار خویش پناهم دهی، بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و چاره‌جویی‌ام را به‌وسیلۀ او شفیع سودمندی برایم در روز قیامت قرار ده، به‌یقین تو مهربان‌ترین مهربانانی.

عضو خبرنامه ما باشید

دریافت آخرین مطالب و موضوعات به صورت ایمیل و ارسال در شبکه های اجتماعی