باب دوم- دعاهای آن حضرت در خواسته های دنیوی و اخرویدعاهای آن حضرت در طلب شفا از درد طحال و وسوسهصحیفه سجادیه جامعه

دعای چهل‌ و شش – دعا هنگام بیماری، اندوه و یا گرفتاری

دعای پانزده صحیفه سجادیه کامله

اَللّٰهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ عَلیٰ مٰا لَمْ أَزَلْ أَتَصَـرَّفُ فِيهِ مِنْ سَلَامَةِ بَدَنِی، وَلَكَ الْحَمْدُ عَلیٰ مٰا أَحْدَثْتَ بیٖ مِنْ عِلَّةٍ فیٖ جَسَدِي

خداوندا تو را سپاس بر تندرستی بدنم که پیوسته از آن برخوردار بودم و تو را سپاس بر بیماری و مرضی که در جسمم پدید آوردی.

فَمٰا أَدْرِي، یٰا إِلٰهيٖ، أَيُّ الْحَالَیْنَ أَحَقُّ بِالشُّكْرِ لَكَ؟ وَأَيُّ الْوَقْتَیْنِ أَوْلیٰ بِالْحَمْدِ لَكَ؟

ای خدای من! کدام یک از این دو حال، برای سپاس‌گزاری به درگاهت سزاوارتر و کدام یک از این دو وقت، برای سپاس و ثنا به پیشگاهت شایسته‌تر است؟

أَوَقْتُ الصِّحَّةِ الَّتِي هَنَّأْتَنِي فِيهٰا طَيِّبَاتِ رِزْقِكَ، وَنَشَّطْتَنِي بِهٰا لِابْتِغَاءِ مَرْضَاتِكَ وَفَضْلِكَ، وَقَوَّيْتَنِي مَعَهَا عَلیٰ مٰا وَفَّقْتَنِي لَهُ مِنْ طَاعَتِكَ،

آیا زمان سلامت که روزی‌های پاکیزه‌ات را در آن برایم گوارا فرمودی و به سبب آن برای به دست آوردن خشنودی و احسانت به من نشاط دادی؛ و مرا همراه آن، بر آنچه که از اطاعتت توفیق دادی، نیرو بخشیدی؟

أَمْ وَقْتُ الْعِلَّةِ الَّتِي مَحَّصْتَنِي بِهٰا، وَالنِّعَمِ الَّتِي أَتْحَفْتَنِي بِهٰا، تَخْفِيفاً لِمٰا ثَقُلَ عَلیٰ ظَهْرِي مِنَ الْخَطِيئَاتِ، وَتَطْهِیراً لِمَا انْغَمَسْتُ فِيهِ مِنَ السَّيِّئَاتِ، وَتَنْبِيهاً لِتَنَاوُلِ التَّوْبَةِ، وَتَذْكِیراً لِمحْوِ الْحَوْبَةِ بِقَدِيمِ النِّعْمَةِ،

یا هنگام بیماری که مرا به وسیلۀ آن از ناخالصی‌ها خالص ساختی و نعمت‌هایی که به من هدیه دادی، برای سبک کردن گناهانی که پشتم را گران و سنگین کرده و پاک کردن زشتی‌هایی که در آن فرو رفته‌ام و آگاهی دادن برای این که توبه را فراگیرم و به یادآوردن نعمت‌های قدیم، برای محو کردن گناهان بزرگ از پرونده‌ام؟

وَفیٖ خِلَالِ ذَلِكَ مٰا كَتَبَ لِیَ الْكَاتِبَانِ مِنْ زَكِیَّ الْأَعْمَالِ، مٰا لاٰقَلْبٌ فَكَّرَ فِيهِ، وَلاٰ لِسَانٌ نَطَقَ بِهِ، وَلاٰ جَارِحَةٌ تَكَلَّفَتْهُ، بَلْ إِفْضَالًا مِنْكَ عَلَیَّ، وَإِحْسَاناً مِنْ صَنِيعِكَ إِلَیَّ.

و در اثنای آن بیماری، از جمله تحفه‌هایی که به من عنایت کردی این است که فرشتگان نویسنده بر عهده من اعمال پاکیزه‌ای نوشتند؛ اعمالی که نه دلی در آن فکر کرده و نه زبانی به آن گویا شده و نه عضوی در انجامش رنج برده؛ بلکه بخششی از جانب تو بر من و احسانی از ساختۀ تو به سوی من بود.

اَللّٰهُمَّ فَصَلِّ عَلیٰ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ، وَحَبِّبْ إِلَیَّ مٰا رَضِيتَ لیٖ، وَيَسِّـرْ لیٖ مٰا أَحْلَلْتَ بیٖ، وَطَهِّرْنِی مِنْ دَنَسِ مٰا أَسْلَفْتُ، وَامْحُ عَنِّي شَـرَّ مٰا قَدَّمْتُ، وَأَوْجِدْنِی حَلَاوَةَ الْعَافِيَةِ، وَأَذِقْنِي بَرْدَ السَّلَامَةِ، وَاجْعَلْ مَخْرَجِي عَنْ عِلَّتِي إِلیٰ عَفْوِكَ، وَمُتَحَوَّلِی عَنْ صَـرْعَتِي إِلیٰ تَجَاوُزِكَ، وَخَلَاصِی مِنْ كَرْبِی إِلیٰ رَوْحِكَ، وسَلَامَتِي مِنْ هَذِەِ الشِّدَّةِ إِلیٰ فَرَجِكَ،

خداوندا بر محمّد و آلش درود فرست و آنچه را برایم پسندیده‌ای محبوب من ساز و آنچه را بر من وارد کرده‌ای آسان کن و از آلودگی اعمال زشتی که در گذشته انجام داده‌ام پاکم فرما و شـرّ آنچه که پیش از این مرتکب شده‌ام، از صفحۀ وجودم محو کن؛ و از شیرینی عافیت کامیابم ساز و گوارایی تندرستی را به من بچشان؛ و راه بیرون رفتـن از بیماری‌ام را به سوی بخشش و عفوت و جابه‌جا شدنم را از بستـر بیماری به جانب گذشتت و نجاتم را از اندوهم به عرصۀ رحمتت و تندرستی‌ام را از این دشواری به دایرۀ گشایشت، قرار ده.

إِنَّكَ الْمُتَفَضِّلُ بِالْإِحْسَانِ، الْمُتَطَوِّلُ بِالِامْتِنَانِ، الْوَهَّابُ الْكَرِيمُ، ذُوالْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ.

همانا تو نیک رفتار به احسان و عطاکنندۀ به نعمتی، بسیار بخشنده و بزرگواری؛ دارای عظمت بزرگواری.

دریافت فایل PDF

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا